google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Park Narodowy Ras Mohammed

Ras Mohammed - podwodna perła w koronie Morza Czerwonego.


Park Narodowy Ras Mohammed, przylądek, który stanowi najdalej na południe wysunięty wierzchołek Półwyspu Synaj, od dziesięcioleci fascynuje światową społeczność nurkową. Oddani miłośnicy nurkowań wracają tutaj co roku, wybierając to miejsce spośród dziesiątków światowej klasy miejsc nurkowych. Założony w 1983 roku jako pierwszy park narodowy w Egipcie, został również jednym z pierwszych obszarów docenionych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za skuteczną ochronę i właściwe zarządzanie (IUCN) i w 2018 umieszczony na IUCN Green List (Zielona Lista właściwie chronionych obszarów).


Zlokalizowany zaledwie 12 km (7.5 mi) od międzynarodowego miasta Sharm El-Sheikh, Zajmuje obszar 850 km2 (328,2 ²) z czego ponad 340 km2 (131,3 ²) stanowi morze, i jest obszarem całkowicie wolnym od działalności człowieka.


Z pewnością najbardziej spektakularny widok na nadmorski krajobraz rozciąga się ze szczytów wysokich klifów Parku Narodowego Ras Mohammed. Liczne urwiska utworzone z masywnych bloków skamieniałych koralowców połączonych z lądem smukłym pasem tworzą niezwykły widok. Klify Parku dzielą w tym miejscu Morze Czerwone na Zatokę Sueską na zachodzie, oraz Zatokę Akaba na wschodzie, prowadząc wschodni brzeg Parku w kierunku Cieśniny Tiran.

Ras Mohammed National Park - CNES©


Położenie parku jest niezwykle korzystne dla morskiego ekosystemu, ponieważ silne prądy wzbogacają jego wody i przyciągają liczne ławice ryb pelagicznych i rafowych. Obszar ten znany jest z rozległych platform rafowych. Pomimo swojej atrakcyjności, tylko 12% parku jest dostępne dla zwiedzających. Większość turystyki lądowej, kempingów i niektórych wycieczek łodzią jest zarządzana bezpośrednio przez lokalną społeczność Beduinów na mocy koncesji dla tradycyjnych posiadaczy praw. Ponadto Beduini mają wyłączność na zarządzanie turystyką we wszystkich beduińskich strefach kulturowych i obszarach chronionych.

Wody Parku Narodowego Ras Mohammed są domem dla ponad 200 gatunków koralowców, z czego 125 gatunków to korale miękkie, dla około 1000 gatunków ryb, dla 40 gatunków rozgwiazd i 25 gatunków jeżowców oraz dla ponad 100 gatunków mięczaków i 150 gatunków skorupiaków. O integralności rafy koralowej w Parku Narodowym Ras Mohammed świadczy zdumiewającą średnia żywej pokrywy, sięgająca ponad 80% w kluczowych obszarach raf. Pokrywa koralowa wzdłuż Zatoki Akaba waha się ogólnie od 11% do 63%, przy czym najwyższe pokrycie znajduje się na obszarze chronionym Parku Narodowego Ras Mohammed, co wyraźnie świadczy o wytrwałości i sukcesie działań ochronnych podjętych na obszarze Parku w ciągu ostatnich 35 lat.


Nurkowanie w Parku Narodowym Ras Mohammed:


Struktura rafy w Parku jest mocno zróżnicowana od bardzo płytkiego, odosobnionego Sha'ab El Talaba na północnym krańcu Marsa Bereika do długich i głębokich pionowych ścian, gdzie koralowce można znaleźć na głębokościach do +100 metrów z rafami Shark Observatory, Shark & Yolanda ReefsShark Observatory - Obserwatorium Rekinów rozciąga się od podnóża klifu obserwatorium na północy przez ujście płytkiego wlotu w kształcie pudełka. W przeszłości można było tu zobaczyć rekiny patrząc w dół ze szczytu klifu, ale wraz z nadejściem turystyki i ruchu łodzi, rekiny w większości ruszyły dalej.Anemone City - Miasto Anemonów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Ras Mohammed. Rafa jest stromo nachylona, ​​poprzecinana głębokimi zatokami i przesmykami. Ma szereg płaskowyżów, na których stoją gęsto wyrosłe pinakle i główki koralowców oraz ogromne ilości ukwiałów z towarzyszącymi im błazenkami. Miejsce to może również pochwalić się obfitym życiem różnorodnych ryb, szczególnie rano, kiedy tętni życiemShark Reef i Jolanda Reef

Kiedy nurkowie myślą o Synaju, myślą o rafach Shark i Jolanda. Te dwie rafy są w rzeczywistości bliźniaczymi szczytami jednej podmorskiej góry koralowej wznoszącej się tuż przy wybrzeżu Ras Mohammed i oddzielone są od lądu płytkim kanałem. Wzdłuż ścian Shark Reef można podziwiać doskonały wzrost koralowców, z kolei bujne ogrody koralowe będą zachwycać na płytkiej, płaskiej powierzchni. Najbardziej na wschód Shark Reef prezentuje imponującą ścianę rafy wzdłuż północno-wschodniej i wschodniej strony, ustępując miejsca stromemu zboczu rafy, gdy rafa podąża w kierunku Jolandy. Natomiast to z czego słynie rafa Jolanda, to nie samo życie morskie, ale raczej wrak Jolandy. Rozbity frachtowiec, statek wpadł w głębinę w 1986 roku po silnej burzy. Część z jego ładunku rozrzucona jest na rafie.


Rafy koralowe w Parku Narodowym Ras Mohammed są uważane za jedne z najlepszych raf na świecie. Wynika to przede wszystkim z różnorodności flory i fauny, czystej ciepłej wody, bliskości linii brzegowej i spektakularnemu pionowemu profilowi rafy. Niezwykłe zderzenie eksplozji kolorów i życia rafy koralowej z sąsiadującą z nią pozornie jałową pustynią tworzy jaskrawy kontrast. W rzeczywistości pustynia jest również bogata w faunę, głównie aktywną w nocny. Oba ekosystemy są ze sobą nierozerwalnie połączone i dlatego muszą być chronione jako jedna całość.Authors:

Tłumaczenie na język polski:

RED SEA PROJECT™

768 views

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page