google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Abu el-Kizan / Daedalus

Abu el-Kizan / Daedalus Abu Kazan lub Daedalus Reef to odosobniona rafa koralowa pośrodku Morza Czerwonego. Położona około 96km od miasta Marsa Alam; Ta maleńka wyspa ma załogową latarnię morską, która jest jedną z wielu założonych przez Francuzów w celu ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym po otwarciu Kanału Sueskiego.

Latarnia jest nadal używana, ponieważ maleńka wyspa znajduje się w środku szlaku żeglugowego. Wznosząca się ku powierzchni z dużych głębokości około 450 m rafa jest mniej więcej okrągłęgo kształtu, z niewielkim płaskowyżem na jej południowym krańcu.

Rafa jest bogato rozwinięta charakteryzuje się dobrym wzrostem koralowców od powierzchni do głębi. Dobrze reprezentowane są zarówno twarde, jak i miękkie gatunki koralowców. Życie ryb jest tutaj niezwykle bogate, tak jak można by się spodziewać na odizolowanej rafie, z typowymi dla raf koralowych gatunkami a dodatkowo z wysoką koncentracją gatunków lęgowych, takich jak lucjanowate, jednorożce długonose i różne ryby z rodziny Pokolcowatych (z ang. surgeonfish)


Rafa Abu El Kizan ma prawie 1070 m długości i 300 m szerokości i zapewnia wystarczając dużo bezpiecznego miejsca, aby zacumować łodzie na południu w pobliżu latarni morskiej. Zdjęcia: Ahmed Fouad© 2018

Istnieje tutaj duża szansa na spotkanie całej masy rekinów i imponującej megafauny otwartego morza, takiej jak ławice młotów, mant i innych wszelkiego rodzaju rekinów. Już niedługo przedstawimy Wam wszystkie ich gatunki oraz więcej szczegółów i wskazówek dotyczących nurkowania w tym miejscu, ale tym razem chcemy docenić piękno latarni morskiej i rozpościerającego się z wyspy widoku na morski krajobraz.


Jedne z wielu pięknych zachodów słońca widoczny z latarnia morskiej - Zdjęcia: Ahmed Fouad© 2018

157-letnia karta techniczna latarni morskiej. ©

Egipski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (EAFMS)

1931 (stacja założona w 1863 r.). Płaszczyzna ogniskowa 30 m (98 stóp); trzy białe mignięcia w układzie 1+2 co 12 sekund. 30-metrowa okrągła kamienna wieża z latarnią i galerią, wznosząca się z dwupiętrowego kompleksu kwater załogi. Wieża pomalowana w czarno-białe poziome pasy


Obecnie latarnia, odnowiona w 1993 roku, jest obsługiwana przez pracowników egipskiego Urzędu Bezpieczeństwa Morskiego (EAFMS), byłej Administracji Portów i Latarni Morskich (PLA) oraz egipskiej marynarki wojennej. Rafa Daedalus, jest bardzo popularnym miejscem wśród płetwonurków, jest częścią egipskiego Parku Morskiego Morza Czerwonego. Czasami pozwala się odwiedzającym wejść na wieżę. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał/a okazję to zrobić, nie zastanawiaj się dwa razy.

Author and Pictures © :

Tłumaczenie na język polski:

97 views

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page