google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Park Narodowy Wadi El Gimal

Updated: Jun 25, 2021

Park Narodowy Wadi Gimal obejmuje obszar około 4770 km2 lądu, oprócz około 2000 km2 wód morskich.  Park rozciąga się od postrzępionych grzbietów Pustyni Wschodniej przez sieć osłoniętych wadii (wadi, wadis, ued (arab. وادي, wādī – dolina, łożysko rzeki) to sucha dolina na pustyni, długa do kilkuset km, kręta, o stromych zboczach i niewyrównanym dnie) do akwamarynowej głębi Morza Czerwonego. Reprezentuje zintegrowany ekosystem lądowy i morski zawierający różnorodne siedliska.

Sam Wadi El Gimal jest trzecim co do wielkości wadi na Pustyni Wschodniej, wpadającym do Morza Czerwonego oraz jednym z najlepiej porośniętych roślinnością wadi, o powierzchni wodnej szacowanej na około 1476,7 km². W parku znajduje się kilka innych ważnych wadi, takich jak Wadi Abu Ghosoun, Wadi El Ranga i Wadi El Reada.

Wadi El Gimal jest domem dla ogromnej różnorodności ptaków, rzadko spotykanych w innych częściach Egiptu. W rzeczywistości obszar ten jest wyjątkowy wśród egipskich parków narodowych, ponieważ utrzymuje bardzo duże bogactwo gatunkowe ptaków szponiastych, w tym jeden gatunek zagrożony na całym świecie ( sęp zwyczajny - Torgos Tracheliotus) oraz jeden gatunek rzadki i ginący (Lammergeyer Gypaetus barbatus). Na wyspie Wadi El Gimal znajduje się największa na świecie znana kolonia gniazdująca sokoła.

Wyspa Wadi El Gimal rozciąga się od 3 do 7 km od lądu. Oba brzegi są nisko położone, z piaszczystymi plażami i wzniesionymi rafami kopalnymi, ze skamieniałymi skałami koralowymi i węglanowymi.  Cały region wokół wysp jest płytkim obszarem wodnym o nierównej morfologii dna a także otoczony jest dobrze rozwiniętymi rafami koralowymi o płytkich brzegach, graniczącymi ze spadzistym piaszczystym dnem. Poza płytkimi równinami rafowymi i obszarami pływów zbocze rafy opada i zostaje zastąpione piaskiem, piaskiem z trawą morską lub piaskiem z płatami koralowców.

Wyspa Wadi El Gimal - CNES ©

To największe zlewnie i prawdopodobnie najlepiej porośnięte roślinnością Wadi na Pustyni Wschodniej. Obszar ten jest zamieszkany przez Ababda, który utrzymuje zrównoważony i tradycyjny styl życia.

Ababda to najbardziej wysunięte na północ plemię Beja żyjące w środkowym / południowym Egipcie. Obszar ten, podobnie jak inne plemiona Beja, jest ograniczony między Morzem Czerwonym a Nilem.

W Wadi El Gimal trzeba spróbować tradycyjnej kawy „Gabana”. Gabana jest wytwarzana przez prażenie ziaren kawy na ognisku, które Ababda nazywa „Rakia”, dodawanie ziół, w tym imbiru i kardamonu, a następnie gotowanie w glinianym lub metalowym garnku i dodawanie na koniec cukru.

W Parku Narodowym Wadi El Gimal znajduje się pięć wysp.  Wyspa Wadi El Gemal jest największą i najbardziej znaną.  jest tuż obok Ras Bughdadi na północnym krańcu parku. Na północny wschód od Hamaty rozciąga się archipelag Qula'an - czasami nazywany wyspami Hamata. Archipelag składa się z czterech wysp: z północy na południe, Siyal, Shawareet, Umm al-sheikh i Mahabis. Piąta, mała wysepka leży przy lasach namorzynowych Hamaty, które są okresowo łączone z lądem podczas odpływu. Znajdujące się tu rafy koralowe należą do najbardziej spektakularnych na świecie pod względem obfitości życia i różnorodności gatunków.

Park Narodowy Wadi El Gimal obejmuje 60 km egipskiego wybrzeża Morza Czerwonego i obejmuje zarówno elementy wodne, jak i lądowe. Wzdłuż wybrzeża znajdują się wyspy Wadi Gemal, bardzo zdrowe rafy koralowe, namorzyny oraz dna trawy morskiej, które karmią zagrożone wyginięciem diugonie i żółwie zielone, które gniazdują na wybrzeżu i na wyspach. U ujścia Wadi Gemal płynie słodkowodny strumień zmieszany z wodą morską, który tworzy bagno o niskim zasoleniu. Bagno podtrzymuje szuwary trzcinowe i palmy Dôm. W głębi lądu znajduje się Gebel Hamata (1977 m), gdzie nadal można spotkać koziorożce i gazele.

Park Narodowy Wadi el Gimal jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej prosperujących parków narodowych w Egipcie. Jest dobrze chroniony przez szereg surowych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Miejsca nurkowe, niegdyś królestwo tylko nurków safari, są teraz łatwo dostępne dzięki codziennym łodziom nurkowym wypływającym z Hamaty i Wadi El Gimal. Należą do nich wyspy Hamata, Sha'ab Makhsour, Abu Galawa, Malahi, Satayah i Sha'ab Claude.


 

Tłumaczenie na język polski: Sylwia Szymańska

Zdjęcia:© Ahmed Fouad

Delfiny dzięki uprzejmości: Khaled Said©

Skrzydlica dzięki uprzejmości: Salvatore Alesci©

Mapa ©SNES

RED SEA PROJECT™

1,287 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page