google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Profesjonalni nurkowie zbierają ponad 20 ton śmieci w morzu - w porcie Marsa Alam

Updated: Jun 25, 2021

Śmieci morskie wpływają na jakość wody w siedliskach morskich i powodują szkody fizyczne, takie jak ścieranie lub pokrywanie się raf koralowych oraz duszenie dna trawy morskiej. Zgubione narzędzia połowowe w postaci nylonowych lin, sieci i żyłek, które kiedyś zaplątały się w rafy koralowe i inne zbiorowiska bentosowe, mogą spowodować znaczne szkody, których skutki mogą trwać wiele lat.


Liny i sieci, skręcające się i poruszające z prądami i pływami, ścierają, szorują, łamią i niszczą żywe korale. Uwięzione śmieci mogą również powodować zwiększone zamulenie i zmętnienie, zmniejszając ilość niezbędnego światła słonecznego lub dusząc trawy morskie.  Ponadto śmieci w morzu, dryfujące na duże odległości mogą służyć jako środek transportu dla gatunków inwazyjnych. Śmieci w morzu, które unoszą się na prądach oceanicznych w końcu stają się domem dla całych społeczności inkrustujących i przyczepionych organizmów.


Śmieci morskie są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla życia w morzu, dla zdrowia ludzi i kosztowne dla naszej gospodarki. Zwierzęta morskie zaplątują się w śmieci, a nawet mylą je z pożywieniem - często ze skutkiem śmiertelnym.  Nurkowie, snurkowie i plażowicze mogą zostać bezpośrednio skrzywdzeni przez kontakt z lub jego toksynami. Globalne szkody wyrządzone w środowisku przez same odpady z tworzyw sztucznych szacuje się na 13 miliardów USD rocznie.

Port Marsa Alam - Satelitarna mapa terenu podwodnego sprzątania 2020 CNES Airbus


W ciągu dwóch dni sprzątania nad i pod powierzchnią, grupa 20 profesjonalnych nurków rezydujących w Marsa Alam połączyła siły w dniach 28 i 29 czerwca 2020 r. aby oczyścić ogromną plażę i przeprowadzić podwodne sprzątanie, odzyskując ponad 20 ton morskich śmieci z portu Marsa Alam. 

Bardzo ważne jest, aby podkreślić, że Marsa Alam jest uważane za jedno z miejsc docelowych w Egipcie, które już wkrótce przywita turystów.  Wszyscy uczestnicy to nurkowie, którzy nie opuścili miasta od czasu jego zamknięcia w marcu.  Mimo to uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w przestrzeganiu krajowych przepisów dotyczących spotkań grupowych i dystansu społecznego oraz dużym szacunkiem dotyczącym najlepszych praktyk nurkowych oraz zaleceń międzynarodowych i lokalnych agencji podczas COVID-19. Aby zapewnić bezpieczeństwo i priorytetowo traktować zdrowe środowisko pracy, liczbę nurków ograniczono tylko do 20. Członkowie zostali podzieleni na małe grupy, aby przeprowadzić sprzątanie pod wodą, podczas gdy inni profesjonalni nurkowie z przyjemnością dołączyli do zespołu Marsa Alam zajmującego się sprzątaniem odpadów na lądzie, aby oczyścić plażę.

Zebrane odpady morskie zostały przeniesione do zakładu gospodarki odpadami stałymi w Marsa Alam w celu sortowania i przygotowania do przetwarzania lub recyklingu. Zespół zajmujący się odpadami jak zwykle wykonał fantastyczną pracę. Nie mamy wystarczająco dużo słów, by wyrazić nasz szacunek, wdzięczność i uznanie dla ich ciężkiej pracy w ochronie naszego Morza Czerwonego poprzez codzienną zbiórkę odpadów na obszarach przybrzeżnych.

Profesjonalni nurkowie z zespołu jednostki cumowniczej wykonali znakomitą pracę na obu poziomach pod wodą i jako wsparcie powierzchniowe, pomagając łodziom motorowym w obsłudze ciężkich przedmiotów z powierzchni.


Wielkie podziękowania kierujemy do profesjonalnych nurków i współuczestników zespołów 3Will Diving Center, Emperor Divers, TGI Diving, Colona Divers, Red Sea Diving Safari, Extra Divers, Vivasub oraz współuczestników  lokalnej społeczności, która  wspierali głównie sprzątanie plaży.


Serdeczne podziękowania dla gen. Wasefa Adly - burmistrza miasta Marsa Alam, Sameh Elmasry - kierownika Biura Protektoratów Morza Czerwonego w Marsa Alam, pana Elsayeda i pana Mostafy z izby nurkowania i sportów wodnych za ich wsparcie.


Nie mniej ważne; szczególne podziękowania dla kierownictwa i ludzi z biura wywiadu i ochrony Straży Wybrzeża Marsa Alam za ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa nurków podczas wydarzenia oraz ich ciągłe wsparcie i zaangażowanie w ochronę środowiska.


Tłumaczenie na język polski: Sylwia Szymańska

RED SEA PROJECT™

©2020

40 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page