google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Pustynna roślinność egipskiego Parku Narodowego Wadi El Gemal

Updated: Jun 25, 2021

Obszerny ilustrowany przewodnik po zasobach botanicznych egipskiego parku narodowego

Tamer Mahmoud uzyskał tytuł licencjata mikrobiologii na Uniwersytecie Kanału Sueskiego (Suez Canal University) w 1999 r. Od 2003 r. pracuje jako strażnik w parku narodowym Wadi El Gemal w Egipcie.


Roślinność w Parku Narodowym Wadi El Gemal na Pustyni Wschodniej w Egipcie jest bardziej zróżnicowana, niż można się było na początku spodziewać, ale jeszcze bardziej zaskakujący jest związek, jaki mieszkańcy pustyni nadal mają z roślinami w ich siedliskach, pomimo postępującej modernizacji ich świata. Jako strażnik w parku Tamer Mahmoud szybko zdał sobie sprawę, jak ważne jest badanie, identyfikacja i dokumentowanie rodzimych roślin oraz zapisywanie informacji zebranych z wywiadów z lokalną społecznością na temat tego, jak wykorzystują rośliny do pożywienia, leczenia, paszy dla zwierząt oraz materiał opałowy.  Rezultatem jest ten szczegółowy i kolorowy przewodnik, który zawiera zdjęcia każdej rośliny, nazwę naukową i lokalną w języku arabskim i angielskim oraz informacje o lokalizacji, rozmieszczeniu, zastosowaniach i ekologii. Słowniczek, bibliografia, sekcja informacji dla odwiedzających i rozkład map sprawiają, że jest to obszerna praca referencyjna, która zainteresuje odwiedzających, naukowców, wszystkich zainteresowanych florą obszarów suchych, a nawet antropologów.Książka jest bardzo bogata w informacje i kolorowe zdjęcia, ale także bardzo szczegółowe mapy, niesamowite zdjęcia każdej rośliny, nazwy naukowe i nazwy lokalne w języku arabskim i angielskim oraz informacje o lokalizacji, rozmieszczeniu, zastosowaniu i ekologi.


Tamer Mahmoud urodził się w Elaim, Sharquiya w Egipcie w 1975 roku. Doktor mikrobiologii na Uniwersytecie Kanału Sueskiego (Suez Canal University) w 1999 r., a od 2003r. był strażnikiem parku w egipskim Parku Narodowym Wadi El Gemal. Założył zielnik parkowy i szkółkę drzewozbiorów.


"Nieoceniony towarzysz zwiedzających” - Caryll Faraldi, Egyptian Mail


"Wspaniałe i różnorodne bogactwo roślin Parku Narodowego Wadi El Gemal zostało przedstawione w imponującej książce Mahmouda” - Caryll Faraldi, Egyptian Mail


"Desert Plants of Egypt's Wadi El Gemal National Park” autorstwa Tamera Mahmouda to urocza, kolorowa książka w miękkiej oprawie autorstwa mikrobiologa, który urodził się w Egipcie i zajmuje się roślinami w tym Parku Narodowym od 2003 roku. Założył zielnik i drzewozbiór w parku. Widział, jak ważne jest udokumentowanie tych roślin, które przetrwały setki i tysiące lat w tej płaszczyźnie zalewowej Morza Czerwonego, mimo że w tym rejonie opady deszczu wynoszą średnio 17 milimetrów rocznie i mogą trwać dekady bez deszczu. Rdzenni mieszkańcy znaleźli zastosowania lecznicze i spożywcze dla wielu z nich, co udokumentował. Każda roślina ma piękne zdjęcia ze wszystkich etapów życia, a tekst zawiera powszechne nazwy, opis, znaczenie i zastosowanie oraz miejsce, w którym znajduje się roślina, a także małą mapę.  Wspaniała książka do studiów botanicznych lub na pamiątkę z pustyni. ”- Real Travel Adventures


Autor / Zdjęcia: Ahmed Fouad

Tłumaczenie na język polski: Sylwia Szymańska

RED SEA PROJECT™

©2010

35 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page