google38a4670fad8f46f8.html
top of page
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook

Národní park Ras Mohamed

Podvodní klenot Rudého moře, Ras Mohamed


Národní park Ras Mohamed, mys, který formuje jižní cíp sinajského poloostrova, fascinuje potápěčskou komunitu po celém světě už desítky let. Za tucty potápěčských lokalit světové třídy se oddaní nadšenci každoročně vracejí. Byl založen v roce 1983 jako první národní park v Egyptě a mezi prvními se umístil na Zeleném seznamu IUCN, celosvětově uznávaném za efektivní a spravedlivý management v roce 2018.


Vzdálen pouhých 12 km od mezinárodního města Sharm El-Sheikh, okupuje 850 km2 s více 340 km2 moře, které je nedotknutou oblastí včetně korálových útesů.


Pobřežní krajina je nejdramatičtějšího rázu u vrcholu vysokých útesů národního parku Ras Mohamed. Útesy byly zformovány z pevného bloku fosilizovaných korálů a jejich součástí je i štíhlý pozemní most, který spojuje blok starověké skály s pevninou. Tyto útesy rozdělují Rudé moře jako velká symbolická pěst, se Suezským průplavem na západě, zatímco východní pobřeží vede k Tiranskému průlivu a Akabskému zálivu.

Národní park Ras Mohamed - CNES©


Poloha Ras Mohamed je výhodná v tom, že mořské proudy obohacují vody národního parku a přitahují hojné skupiny pelagických a útesových ryb. Tato oblast je známá pro své rozsáhlé útesové platformy. Navzdory turistické atraktivitě je pouze 12 % parku přístupných návštěvníkům. Většinu pozemské turistiky, kempování a lodních výletů spravuje místní beduínská komunita na základě tradičních práv. Kromě toho výhradně řídí cestovní ruch ve všech beduínských kulturních zónách a chráněných oblastech.

Vody národního parku Ras Mohamed jsou domovem pro více než 200 druhů korálů (125 druhů jsou měkké korály), 1000 druhů ryb, 40 druhů hvězdic, 25 druhů mořských ježků, přes 100 druhů měkkýšů a 150 druhů korýšů. Integrita korálových útesů v národním parku Ras Mohamed se projevuje neuvěřitelným více než 80 procentním pokrytím životem v klíčových oblastech útesů. Pokrytí korálů podél Akabského zálivu se obecně pohybuje od 11 % do 63 %, přičemž nejvyšší krytí se nachází v chráněné oblasti národního parku Ras Mohamed. Což je jasným důkazem vytrvalosti a úspěchu ochranářů za posledních 35 let.


Potápění v národním parku Ras Mohamed:


Struktura útesu se liší od velmi mělkého odlehlého útesu Sha'ab El Talaba na severním konci Marsa Bereika po dlouhé a hluboko se svažující stěny, kde lze najít korály v hloubkách až +100 metrů, například na Shark Observatory, Shark and Yolanda Reefs.


Shark Observatory (Žraločí observatoř) se táhne od severního úpatí útesu observatoře přes ústí mělkého vstupu ve tvaru boxu. V minulosti zde bylo možné vidět žraloky pouhým pohledem dolů z vrcholu útesu, ale s příchodem turistiky a lodní dopravy se žraloci většinou přemístili jinam.


Anemone City (Sasankové město) je jedním z nejkrásnějších míst v národním parku Ras Mohamed. Útes je strmě skloněný, dělený hlubokými zátokami a vstupy. Má řadu plošin, hustě porostlých útesovými vrcholky a korálovými hlavami a obrovským množstvím sasanek s přidruženými klauny (Nemo). Tato lokalita se také může pochlubit plodným životem ryb, zejména ráno, kdy je na ní čilý ruch.


Žraločí útes a Jolanda Reef

Když potápěči mluví o Sinaji, mají na mysli útesy Shark a Jolanda. Tyto dva útesy jsou ve skutečnosti dvojitým vrcholem korálové podmořské hory, která vyrůstá těsně u pobřeží Ras Mohamed. Od pevniny jsou útesy odděleny mělkým kanálem. Růst korálů je bujný ve svažující se stěně a v hustých korálových zahradách v mělké oblasti. Shark Reef, východnější z obou, uchvacuje působivou útesovou stěnou podél severovýchodní a východní strany. Naopak tím, čím je útes Jolanda známý, není samotný mořský život, ale spíše vrak lodi Jolanda. Nákladní loď se potopila v roce 1986 po silné bouři. Malé množství nákladu (sanitární keramika) zůstává nerovnoměrně rozházené přes povrch útesu.


Korálové útesy národního parku Ras Mohamed jsou mezinárodně uznávány jako jedny z nejlepších na světě. Toto ocenění lze přičíst především: rozmanitosti rostlin a živočichů, čisté teplé vodě, blízkosti k pobřeží a jejich velkolepému vertikálnímu profilu. Útes vypadá jako exploze barev a života v ostrém kontrastu se zdánlivě neúrodnou pouští, která s ním sousedí. Ve skutečnosti je i poušť bohatá na faunu, hlavně tu noční. Tyto ekosystémy jsou vnitřně propojeny, a proto je třeba je chránit jako celek.Autoři:

RED SEA PROJECT™

Překlad: Jana Samec

127 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page